Kontakt

Zasoby

Centralna Biblioteka Rolnicza Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Kultury Wsi to ważna placówka naukowa. Bogaty księgozbiór sprawia, że puławska Biblioteka jest niezwykle atrakcyjnym miejscem nie tylko dla miłośników literatury rolniczej.

zdjęcie regałów magazynowych pełnych książek. fot. R. PiotrowskiCentralna Biblioteka Rolnicza Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Kultury Wsi jest biblioteką naukową, podległą Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.   Księgozbiór Biblioteki liczy obecnie 380 tys. woluminów, w tym 207 tys. wydawnictw zwartych i 131 tys. wydawnictw ciągłych. Nabytki pochodzą zarówno z rynku wydawniczego, jak również antykwarycznego. Oprócz gromadzenia i udostępniania literatury rolniczej i szeroko pojętych nauk przyrodniczych, etnologii, socjologii i kultury, Biblioteka prowadzi również działalność dydaktyczną i kulturalną. Organizuje warsztaty introligatorskie i lekcje biblioteczne dla młodzieży szkolnej, prezentując historię miejsca oraz ciekawe i wartościowe książki pochodzące z własnych zbiorów.

 

Dla poprawy jakości udostępnianych w formacie cyfrowym dóbr kultury – książek, realizowane są prace ponownej digitalizacji kolekcji starodruków XVI i XVIII-wiecznych. W tym celu stworzono komórkę digitalizacji zatrudniono wykwalifikowanych pracowników oraz zakupiono dwa wysokiej jakości skanery. 

 

Korzystanie z usług oferowanych przez placówkę puławską jest ogólnodostępne. Istnieje możliwość wypożyczenia publikacji na zewnątrz – po wcześniejszym zapisaniu się do Biblioteki, jak też skorzystania z nich na miejscu w Czytelni.

 

W 2024 roku Centralna Biblioteka Rolnicza Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Kultury Wsi prowadzi prace przygotowawcze w celu przyłączenia do zintegrowanego system zarządzania zasobami bibliotek w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”.

 

 

 

 

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Kontakt

Centralna Biblioteka Rolnicza
Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi
Oddział w Puławach
ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy

tel: 81 8877 290
email: biblioteka.naukowa@nikidw.edu.pl
wypozyczalnia@nikidw.edu.pl

Zapraszamy w godzinach:
poniedziałek – piątek 7.30 – 15:30