Kontakt
22/07/2024
10:00
Warszawa

Turystyczna oferta naszej Biblioteki

Sezon wakacyjny w pełni. Tych, których turystyczne szlaki zaprowadzą do Puław, do Zespołu Rezydencyjnego ks. Czartoryskich, zachęcamy do odwiedzenia naszej Biblioteki.

Pałacowe mury kryją w sobie nie tylko historię rodów Lubomirskich, Sieniawskich i Czartoryskich ale także Aleksandryjskiego Instytutu Wychowania Panien oraz puławskiego ośrodka nauk rolniczych, który powstał tu w 1862 roku.

Mieszcząca się w prawym skrzydle pałacu Biblioteka ma bogatą historię i tradycje. To tutaj trafiły zbiory biblioteki Instytutu Agronomicznego w Marymoncie i Gimnazjum Realnego w Warszawie. Polonika XIX-wieczne oraz starodruki znajdujące się w księgozbiorze Centralnej Biblioteki Rolniczej NIKiDW Oddział w Puławach są wpisane do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Sercem Biblioteki jest Czytelnia, pamiętająca czasy Instytutu Wychowania Panien, będąca świadkiem narodzin Instytutu Politechnicznego i Rolniczo-Leśnego, który otworzył nowy rozdział w historii miasta i nauk rolniczych.

 

 

Zlokalizowana w urokliwej Sali Kolumnowej, zaprojektowanej przez architekta Józefa Góreckiego, służyła i służy kolejnym pokoleniom naukowców pracujących na rzecz rozwoju polskich nauk rolniczych. Na przestrzeni 160 lat istnienia była niemym świadkiem wielu wydarzeń politycznych i historycznych. W Czytelni i sąsiadujących z nią pomieszczeniach, przez kilka sierpniowych dni roku 1920, przebywał Marszałek Józef Piłsudski ze swoim sztabem.

To właśnie pałac puławski wybrał na swoją kwaterę główną. Stąd, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, podczas decydujących momentów kulminacyjnego starcia z wojskami rosyjskimi, w dniu 15 sierpnia 1920 roku, wydawał rozkazy i jeździł na różne odcinki frontu.

 

 

Klimatyczne wnętrza Biblioteki są otwarte dla Czytelników i turystów, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Biblioteki, od 7.30 do 15.30.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy !!!

 

 

Powiązane aktualności

tradycyjne_kiszenie_kapusty_mwl

Tradycyjne kiszenie kapusty w Muzeum Wsi Lubelskiej

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi 10 października 2021

Powiązane w sklepie

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Kontakt

Centralna Biblioteka Rolnicza
Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi
Oddział w Puławach
ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy

tel: 81 8877 290
email: biblioteka.naukowa@nikidw.edu.pl
wypozyczalnia@nikidw.edu.pl

Zapraszamy w godzinach:
poniedziałek – piątek 7.30 – 15:30