Pałacowe mury kryją w sobie nie tylko historię rodów Lubomirskich, Sieniawskich i Czartoryskich ale także Aleksandryjskiego Instytutu Wychowania Panien oraz puławskiego ośrodka nauk rolniczych, który powstał tu w 1862 roku.
Mieszcząca się w prawym skrzydle pałacu Biblioteka ma bogatą historię i tradycje. To tutaj trafiły zbiory biblioteki Instytutu Agronomicznego w Marymoncie i Gimnazjum Realnego w Warszawie. Polonika XIX-wieczne oraz starodruki znajdujące się w księgozbiorze Centralnej Biblioteki Rolniczej NIKiDW Oddział w Puławach są wpisane do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Sercem Biblioteki jest Czytelnia, pamiętająca czasy Instytutu Wychowania Panien, będąca świadkiem narodzin Instytutu Politechnicznego i Rolniczo-Leśnego, który otworzył nowy rozdział w historii miasta i nauk rolniczych.
Zlokalizowana w urokliwej Sali Kolumnowej, zaprojektowanej przez architekta Józefa Góreckiego, służyła i służy kolejnym pokoleniom naukowców pracujących na rzecz rozwoju polskich nauk rolniczych. Na przestrzeni 160 lat istnienia była niemym świadkiem wielu wydarzeń politycznych i historycznych. W Czytelni i sąsiadujących z nią pomieszczeniach, przez kilka sierpniowych dni roku 1920, przebywał Marszałek Józef Piłsudski ze swoim sztabem.
To właśnie pałac puławski wybrał na swoją kwaterę główną. Stąd, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, podczas decydujących momentów kulminacyjnego starcia z wojskami rosyjskimi, w dniu 15 sierpnia 1920 roku, wydawał rozkazy i jeździł na różne odcinki frontu.
Klimatyczne wnętrza Biblioteki są otwarte dla Czytelników i turystów, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Biblioteki, od 7.30 do 15.30.
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy !!!